Proces wykonania ceramiki nie jest tak krótki jakby się mogło wydawać.
Na efekt końcowy czasem należy poczekać miesiąc. Nie zawsze ten efekt jest taki jak oczekiwaliśmy, wiele naszych prac w trakcie tego procesu nie udaje się. Mimo wszystko tworzenie ceramiki i zawód ceramika są pasjonujące. Czekanie, długi proces i porażki nie zrażają tak bardzo bo kiedy uda nam się już stworzyć coś samemu, co zadowoli nasze oczy, ucieszy nasze serce i zachwyci kilka bliskich nam osób, to sprawia, że chce się ją wykonywać.
O emocjonalnych procesy tworzenia nie tylko ceramiki wie każdy artysta i dziecko bawiące się w błocie w piaskownicy.
Choć to praca a nie zabawa, myślę jednak, że te dwie rzeczy mogą przenikać się nawzajem.
Po uformowanie gliny na kształt, który nas interesuje pozostaje czekać aż glina na półce pozostawiona wyschnie. Zimą i przy wilgotnym powietrzu może to potrwać nawet kilka tygodni, znaczenie ma tu również wielkość przedmiotu.
Jeśli za wcześnie włożymy ją do pieca, roztrzaska się ona na drobne kawałki i może uszkodzić piec i inne przedmioty które będą stały obok podczas wypału.
Pierwszy wypał w piecu nazywa się wypałem na biskwit.
Jest to surowa ceramika taka jak np. gliniane donice, które można kupić w sklepach.
Jak powstaje kolor na ceramicznych dziełach?
Jeśli będziemy chcieli nadać ceramice kolor, to trzeba będzie nałożyć szkliwo i wypalić przedmiot jeszcze raz.
Nakładanie szkliwa to oddzielna sztuka, która wymaga doświadczenia i sprawdzonych przez nas wcześniej szkliw.
Udane nałożenie szkliwa zależy od wielu czynników, prawda jednak jest taka, że nigdy nie można jednak przewidzieć jaki naprawdę będzie efekt, chyba że wykonujemy produkcję przemysłową.
Kilka informacji o szkliwach:
- Szkliwa wzajemnie na siebie oddziaływają. Czerwone szkliwo przy zielonym będzie wyglądało zupełnie inaczej przy kolorze innym np. żółtym. Może zmienić kolor w zależności od szkliwa będącego obok.
- Mamy szkliwa matowe i błyszczące. Szkliwo matowe pomalowane przy szkliwie z połyskiem stanie się mniej matowe a zacznie troszkę błyszczeć.
- Są różne zalecenia co do temperatury ich wypalania. To oznacza, że piec powinien być załadowany pracami pomalowanymi szkliwami wymagającymi tej samej temperatury wypału.
Zdarzy się , że piec inaczej zapracuje, inaczej będzie wzrastać w nim temperatura , inne przedmioty będą stały koło siebie i to również wpłynie na różnice i może okazać się, że nie będziemy mogli powtórzyć efektu lub będzie się on troszkę różnił od poprzedniego wypału mimo użytej tej samej gliny, tych samych szkliw , tej samej temperatury wypału.
Pewnie wiele mnie jeszcze zaskoczy ale dziele się doświadczeniem które do tej pory zdobyłam.
Nakładać szkliwo można na kilka sposobów.
- Możemy malowaćpędzlem (polecam pędzle z naturalnego włosia np. z kozy)
- Możemy nakładać gąbką
- Możemy zanurzać w szkliwie
- Możemy nakładać natryskiem pod ciśnieniem
Szkliwo możemy nakładać jedne na drugie, przykrywamy wtedy kolor spod spodu, aby był on widoczny należy wierzchnie szkliwo zetrzeć lekko gąbką w wybranym miejscu lub delikatnie go zeskrobać. Kolory szkliw nie są oczywiste przy nakładaniu, różnią się tylko delikatnie, bo wszystkie są szare lub białe. Ich kolor znamy z próbek.
Obdarzmy ceramiką , sprawmy aby ktoś się uśmiechnął, może doceni rzecz użytkową własnoręcznie wykonaną, doceni nasz czas poświęcony na jej wykonanie, nasze chęci , wiele starań i radosnych chwil, które wraz z tą rzeczą obdarowujemy 😉