Osobę której odlew twarzy robimy, należy poprosić o posmarowanie twarzy tłustym kremem, ja użyłam wazeliny. Brwi, oczy, rzęsy przykrywamy np. chusteczką, aby je ochronić przed przyklejeniem się do gipsowej formy.
Przygotowujemy bandaż, tniemy go na mniejsze kawałki lub gazy, która jest już wystarczająco pocięta.
Z mojego doświadczenia wiem, że gips szpachlowy się nie nadaję, użyć należy gipsu zwykłego, budowlanego. Jeśli chcemy precyzyjny odlew można kupić w klepie ceramicznych silikon do odlewów, ale wtedy procedura wykonania odlewu jest zupełnie inna.
Rozrabiamy gis z wodą na konsystencję śmietany.
Pocięty bandaż maczamy w gipsie i nakładamy na twarz.
Bardzo ważne jest aby otwory nosowe pozostały nie przykryte, aby nasz model mógł swobodnie oddychać.
Przez ten czas osoba, której odlew wykonujemy nie może się poruszać i wykonywać mimiki twarzy w przeciwnym razie odlew się nie uda.
Gips szybko schnie i po nałożeniu grubej warstwy na około 4 – 5 cm ściągamy go.
Wykonanie odlewu twarzy z ceramiki
Mamy teraz gotową formę. Należy poczekać aż całkiem zrobi się twarda.
Wlewamy lejną masę (lejną glinę) do formy ruchem szybkim i pewnym. Najlepiej zrobić to za jednym razem bez potrzeby dolewania. Jeśli nam się to nie uda to po wyjęciu gliny z formy pozostanie ślad, linia na jej zewnętrznej powierzchni. Po nalaniu gliny należy formę postukać, to spowoduje wypłynięcie pęcherzyków powietrza. Poziom wlanej gliny może się zmniejszać wtedy możemy dolać i uzupełnić formę.
Glina powoli zacznie twardnieć od ścian formy, gdy uzyska satysfakcjonującą grubość wylewamy jej nadmiar. Jak glina troszkę zesztywnieje, nie będzie kleić, pojawi się mała szczelina pomiędzy formą a odlewem możemy wyjąć ją. Jest to czas na ewentualnie poprawki, wilgotną gąbką usunięcie linii jeśli jakieś się pojawiły.
Teraz czekamy na wyschnięcie wkładamy i wkładamy do pieca. Nasz twarz jest gotowa to od nas zależy czy będziemy ją dalej szkliwić czyli nakładać kolor.
Powodzenia.