Dawniej garncarze mieli kupę roboty, dziś jest to przestarzały zawód, ale czy na pewno…?

Mam wielką nadzieję, że się to zmieni dzięki ogromnej chęci ludzi do powrotu do natury, albo inaczej chęci bycia blisko natury, do zdrowszego trybu życia.

Wierzę, że jest to możliwe gdyż świadomość jest coraz większa i zaczynamy zastanawiać się co jemy, jak jemy i w czym jemy.

Sama glina jak i gliniane wyroby co potwierdza współczesna nauka – ze względu na porowatą strukturę, są doskonałymi pochłaniaczami wszelkich zarazków i chemicznych trucizn.

Z gliny robiono opatrunki na rany i jest to dalej praktykowane. Szczególnie często stosowano tę metodę na wojennych frontach, kiedy w nie było w pobliżu lekarza rannych żołnierzy towarzysze opatrywali gliną, dzięki temu nie wdawały się zakażenia.

Zdj. dzbana do kupienia na www.nastawka.pl

Woda w glinianych dzbanach.

Gliniane dzbany oczyszczają wodę.

Gliniane dzbany przez zawsze wykorzystywano do przechowywania wody, mleka, wina. Powoli zaczęto zastępować je metalowymi i szklanymi naczyniami, a w ostatnich latach plastikiem.

Jak bardzo szkodliwy jest metal i plastik nie będę tu opisywać ;(

Zalety trzymania wody w glinianych dzbanach:

  • Woda przechowywana w glinianych dzbanach dzięki odparowywaniu jest naturalnie schładzana do temperatury ok 14° C, przyjemnie chłodzi i jest łagodna dla gardła w przeciwieństwie do wody z lodówki.
  • Alkaliczna glina oddziałuje z kwasowością wody i zapewnia jej optymalne pH.
  • Glina obfituje w liczne minerały i ma korzystną energię elektromagnetyczną, które pobiera z niej woda. Udowodniono empirycznie, że woda z glinianych naczyń przynosi ulgę w problemach żołądkowych i ma właściwości lecznicze. Może również dlatego, że dzięki pamięci woda po odstaniu w naczyniu z gliny wraca do naturalnej struktury, która ulega naruszeniu i zniekształceniu w wodociągach pokonując liczne zakręty w rurach.

Idealnie jeśli gliniane naczynia na wodę będzie miało kształt sferyczny albo eliptyczny. Stworzy to wewnątrz własny wir, który ułatwi stały energetyczny ruch wewnątrz naczynia a woda będzie miała optymalne napięcie powierzchniowe, a zatem woda zachowa „żywotność”. Naczynie powinno być naturalne, nie lakierowane ani malowane. Co drugi dzień należy je umyć w samej wodzie bez środków czyszczących, od czasu do czasu dobrze jest osuszyć na słońcu.

Zamiast stosować filtry wystarczy trzymać wodę w glinianych dzbanie!!!!

Kilka zalet garnków wykonanych z gliny:

  • Glina, niegdyś i obecnie ceniona za zdolność utrzymywania stałej temperatury przechowywanych w niej potraw. W wielu krajach te piękne, ręcznie wykonane naczynia służą do przygotowywania aromatycznych potraw jednogarnkowych.
  • Dania przyrządzane w glinianych garnkach zachowują własny aromat do ich przygotowania nie trzeba dodatkowo używać tłuszczu. Naturalne soki i tłuszcze wydostające się z mięs w zupełności wystarczą, aby nadać potrawom odpowiednią wilgotność i smak. Takie naczynia są wspaniałe dla wszystkich którzy dbają o zdrowie swojego żołądka i nie chcą bardzo przytyć 😉
  • Pieczone, duszone i gotowane warzywa czy owoce nie tracą koloru
  • Są bardzo odporne na zarysowania i rdzę, przez co mogą służyć przez długi czas.
  • Powłoka ceramiczna sprawia, że są w pełni bezpieczne i zdrowe także dla alergików. Garnki ceramiczne nie zawierają szkodliwych substancji.
  • Dobrze utrzymują ciepło, i to nawet godzinę po ugotowaniu potrawy. Dlatego nie trzeba jej szybko podgrzewać.

Warto talki garnek namoczyć wcześniej w wodzie. Glina wchłania się w pory gliny i będzie uwalniać się podczas pieczenie. Dzięki temu twarde mięsa stają się po upieczeniu delikatne i soczyste, warzywa z kaszami również smakują dzięki temu wyjątkowo, jest to efekt podobny do tego gdy użyje się w piekarniku efekt pary.

Aby mieć pewność , że garnki są zdrowe najlepiej wybierać te z matową powłoką.

Garnek ceramiczny do piekarnika nada się równocześnie na gaz oraz na płytę indukcyjną. Warto pamiętać, że garnki ceramiczne indukcyjne powinny mieć nieco grubsze dno. Najlepiej, aby było ono zaprojektowane specjalnie z myślą o indukcji. To zagwarantuje, że potrawy nie będą przywierać do powłoki ani tracić smaku.

Garnek ceramiczny stosowało się zawsze do kiszenia. Kamionki to właśnie garnki ceramiczne, choć oczywiście wykonane w całości z tego materiału. Kamionka służy nie tylko do kiszenia kapusty, ogórków i innych warzyw, ale można ją również włożyć do piekarnika, by przygotować aromatyczne dania duszone.

Wypalona glina jest naturalna nie posiada żadnych sztucznych dodatków które nie przenikają później do potraw.

Zdj. Kubka do kupienia na https://nastawka.pl/produkt/kubek-lisek/

Kubki gliniane

Dzbany i garnki to nie wszystko, przecież najczęściej używamy Kubeczków z których pijemy swoje ulubione napoje nie tylko wodę. Takie naczynie bezpośrednio dotyka nasze usta i chciałabym mieć pewność , że naczynie z którego pije jest naturalne i zdrowe. Glina jest takim materiałem , który mi to zagwarantuje.

Picie kawy czy herbaty to wyjątkowa chwila, którą lubimy się delektować, w ulubionym kubeczku, specjalnie wybranym i zaprojektowanym wydaje mi się być jeszcze piękniejsza.

Ponad to ceramiczne Kubeczki mogą być dedykowane, wykonane ręcznie mają designerskie kształty i kolory, artyście ceramicy mają tysiące pomysłów na ich kształty.

Taki Kubek to najpiękniejszy prezent dla drugiej osoby.

Według starożytnych przekazów gliniane ręcznie wyrabiane naczynia łączą w sobie elementy ziemi, wody, powietrza i ognia pozwalając na zachowanie dynamicznej równowagę między żywiołami co ma zapewniać zdrowie i większą harmonię w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *