Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w krwawych biegunkach, czerwonce, owrzodzeniach żołądka i jelit, w słabych krwotokach wewnętrznych, nieżytach przewodu pokarmowego i jamy ustnej, w nieregularnym, nasilonym i przewlekłym miesiączkowaniu, w zaburzeniach krążenia i chorobach reumatyczno-artretycznych.
  • Wyciąg alkoholowy z ziela ma podobne zastosowanie jak odwar, jednak o nieco silniejszym działaniu.
  • Okłady -kataplazmy z papki z ziela – w dolegliwościach reumatycznych, dnie, nerwobólach.
  • Tampony nasycone odwarem z ziela – w żylakach odbytu.
  • Kąpiele z dodatkiem naparu z ziela są zalecane w chorobach reumatycznych, nerwobólach, dermatozach, mają działanie przeciwzapalne i odprężające.

Krwawnicę pospolitą charakteryzuje wysoka zawartość śluzu, dlatego roślina ta stanowi doskonały środek wykrztuśny i nawilżający śluzówkę gardła w stanach zapalnych, obrzękach oraz przy uczuciu suchości i pieczenia. Pozwala leczyć infekcje oczu, w tym zapalenie spojówek.

Surowcem leczniczym jest ziele krwawnicy, które po zbiorach suszy się w przewiewnym miejscu. Ziele zawiera alkaloid kriogeninę i glikozyd salikarynę oraz garbniki. W roślinie znajduje się również 5 proc. garbników, fenylokwasy, flawonoidy i antocyjany. Działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie oraz rozszerza naczynia krwionośne. Ma zastosowanie w kosmetyce jako środek pomagający w nadmiernym przetłuszczaniu się włosów, łojotoku, łupieżu, trądziku, atopowym zapaleniu skóry, owrzodzeniach i aftach.

Krwawnica pospolita – zastosowanie lecznicze

Roślina ta zawiera garbniki o działaniu ściągającym, pomaga ograniczyć krwawienie przy obfitych miesiączkach i przy pielęgnacji wszelkich ran oraz przy zmianach skórnych. Ma działanie bakteriobójcze.

W ziołolecznictwie wykorzystywana jest jako środek wykrztuśny, który pomaga nawilżyć śluzówkę w stanach zapalnych gardła, leczy również infekcje oczu, między innymi zapalenie spojówek. Stosuje się ją także w chorobach jelit, na przykład przy zatruciu Salmonellą lub pałeczkami duru brzusznego. Krwawnica pospolita znakomicie sprawdza się przy zwalczaniu biegunki u dzieci. Jest dobrym stabilizatorem cholesterolu i glukozy we krwi, co przyczynia się do zwalczania nadciśnienia, zakrzepicy, zmniejsza również ryzyko zawału serca.

Inne zastosowanie

Krwawnica jest również rośliną dekoracyjną. Ogrodnicy często obsadzają nią brzegi oczek wodnych, stawów, jezior, gdyż znakomicie komponuje się z innymi wilgociolubnymi roślinami, jak tojeść pospolita i wiązówka błotna. Krwawnica pospolita sprawdza się w nalewkach ziołowych, dzięki czemu nalewki nabierają oryginalnego smaku i pięknego klarownego czerwono-brunatnego koloru. Krwawnica pospolita jest rośliną, która jest żywicielem motyla postojaka wiesiołkowca, gatunku objętego ścisłą ochroną w Polsce.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/czym-jest-krwawnica-pospolita-wlasciwosci-i-zastosowanie?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

Krwawnica pospolita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *